INFOLINIA: 882 935 947

Porady i informacje o asortymencie.

Jaką wiatrówkę wybrać - karabin czy pistolet

WIATRÓWKI KARABINKI

Zwane popularnie "długimi wiatrówkami" świetnie nadają się do precyzyjnego strzelania na dłuższe dystanse (powyżej 15-20 metrów). Mają większą moc niż wiatrówki pistolety, dłuższą lufę i z tego też względu są zdecydowanie bardziej celne. Wystrzeliwany z nich śrut ma również większe możliwości przebijania celu.

Posiadanie długiej kolby pozwala nawet początkującym na przyjęcie odpowiedniej pozycji strzeleckiej, co dodatkowo ułatwia celowanie i oddanie dobrego strzału. Z racji gabarytów wiatrówki karabinki są cięższe i trudniej je przenosić, najlepiej zatem zaopatrzyć się w pokrowiec na wiatrówkę.

Karabinki najczęściej posiadają specjalną szynę montażową pozwalającą na zamontowanie celownika optycznego. Jego stosowanie pozwala nawet kilkukrotnie zwiększyć zasięg (odległość do celu), gdyż pozwalają dostrzec naprawdę mały cel w takim oddaleniu, że bez powiększenia, jakie oferuje celownik byłyby niewidoczne.

WIATRÓWKI PISTOLETY

Szczególnie polecane jeżeli interesuje Cię strzelanie na dystansie do 15 metrów - np. do puszek, a jednocześnie chcesz w dość krótkim czasie oddać kilkanaście strzałów - wiatrówki napędzane sprężonym CO2 mają magazynki o pojemności do 28 śrucin. Takie wiatrówki pozwalają na opróżnienie całego magazynka w czasie tak krótkim, w jakim jesteś w stanie naciskać spust!

Dużą zaletą posiadania wiatrówki pistoletu jest fakt, że można łatwo schować go do torby, plecaka, czy też kabury. Bez problemów zatem można udać się z wiatrówką nawycieczkę za miasto, połączoną ze strzelaniem.

Zaletą pistoletów (głównie z grupy zasilanych nabojem CO2) jest atrakcyjny i dość realistyczny wygląd, a także realizm obsługi, który zbliża je do prawdziwej broni palnej. Przeważnie stanowią właśnie wiatrówki pistolety na CO2 repliki broni na ostre naboje. Wymiary i waga, sposób przeładowania oraz umieszczenie magazynka - to wszystko jest niemal identyczne, jak w przypadku prawdziwej broni. Niektóre modele wiatrówek mają także ruchomy zamek, cofający się podczas oddawania strzału, podobnie jak w oryginalnym pistolecie na ostre naboje. Takie rozwiązanie nie tylko uatrakcyjnia strzelanie, ale również czyni je bardziej realistycznym.

 

Czym się różnią wiatrówki sprężynowe, na CO2, PCA, PCP

Ze względu na zastosowany napęd wiatrówki dzielimy na:

SPRĘŻYNOWE– wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Naciskając spust zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego wygenerowane ciśnienie wypycha śrut z lufy. Zaletą takiego napędu jest niski koszt eksploatacji (wiatrówki nie wymagają stosowania gazów do oddania strzału) - nie musimy zatem tutaj dokupować nabojów CO2, które są niezbędne w innych typach wiatrówek

Wadą wiatrówek sprężynowych dla niektórych strzelców jest odrzut, jaki odczuwa się przy strzale, co przy mocniejszych wiatrówkach - o prędkości początkowej śrutu ponad 260m/s - może utrudniać oddanie wyjątkowo precyzyjnego strzału. Dla wielu jednak ta właściwość stanowi zaletę, gdyż powiększa realizm strzelania.

Ze względu na zastosowany sposób naciągu wyróżniamy rodzaje wiatrówek:

 • klasycznie łamane; najbardziej popularny sposób naciągu i zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze. Naciągamy tutaj sprężynę "łamiąc" lufę wiatrówki. Lufa po naciągu pozostaje w pozycji złamanej, dzięki czemu mamy bardzo łatwy dostęp do miejsca, w którym umieszczamy śrut - czyli w tym przypadku do wlotu lufy. Po umieszczeniu śrutu w lufie składamy ją i możemy już oddać strzał. Największą zaletą takiego rozwiązania naciągu jest zatem duża prostota obsługi i z tego też względu wiatrówki klasycznie łamane polecane są zwłaszcza początkującym strzelcom;
Wiatrówka Crosman Quest 4,5 mm Wiatrówka Norconia Germany 4,5 mm

>> zobacz ofertę wiatrówek klasycznie łamanych karabinków oraz łamanych pistoletów

 • z naciągiem dolnym lub bocznym; naciąg dokonywany za pomocą specjalnej dźwigni umieszczonej pod lufą - dolny naciąg - lub z boku łoża - boczny naciąg. W tych wiatrówkach łamanie dźwigni naciągu powoduje otworzenie się specjalnej komory, w której umieszcza się śrut.

  Takie wiatrówki, dzięki stałej lufie, cechują się lepszą wytrzymałością i dłużej zachowują celność niż wiatrówki klasycznie łamane. Jeżeli zatem zamierzasz często i długo strzelać ze swojej wiatrówki, taki typ wiatrówki będzie dobrym wyborem. Dużą zaletą wiatrówki z bocznym naciągiem jest łatwe przeładowanie i naciąg, zwłaszcza w pozycji leżącej.
Wiatrówka Norconia Germany Master 4,5 mmWiatrówka z bocznym naciągiemimage

 

 

CO2 – wiatrówki z napędem tzw. gazowym – zasilane z jednorazowego naboju zawierającego sprężony dwutlenek węgla (CO2). Jeden nabój wystarcza na ok. 50-70 strzałów w zależności od modelu wiatrówki. Takie rozwiązanie napędu jest bardzo korzystne, gdyż strzelec zostaje uwolniony od odrzutu przy strzale, co stanowi pewne utrudnienie w precyzyjnym strzelaniu przy wiatrówkach sprężynowych, oraz od konieczności każdorazowego napinania sprężyny.

Jeżeli taka wiatrówka ma możliwość zamontowania magazynka na wiele śrucin - można z niej strzelać bez przeładowania - poprzez szybkie naciskanie spustu, aż do wyczerpana się magazynka.

Napędzane CO2 wiatrówki mają często tzw. system blow back - mechanizm odrzucania zamka do tyłu, natychmiast po strzale. Nie wpływa on na precyzję strzałów, a dodaje realizmu i niekiedy zwiększa szybkostrzelność. Strzelanie z takich wiatrówek już tylko nieznacznie różni się od strzelania z broni palnej!

Wiatrówki na CO2 przeważnie są lżejsze niż sprężynowe. Wykonane są głównie z lekkich kompozytów, które doskonale zdają egzamin wytrzymałości właśnie w wiatrówkach bezodrzutowych. Wykorzystywanie kapsuł CO2 oznacza z reguły jednak słabszą moc tych wiatrówek w porównaniu do wiatrówek PCP, ale od tych są one znacznie tańsze.

Niektóre modele posiadają możliwość wykorzystania adaptera-przejściówki umożliwiającej wykorzystanie dużych nabojów 88g w miejsce małych 12g.

Wiatrówka długa na CO2 - przykładowa wiatrówka Wiatrówka pistolet na CO2image

>> zobacz naszą ofertę wiatrówek długichna CO2 oraz pistoletów na CO2

Pompki PCA (Pre Charged Air) – popularnie nazywane są "pompkami", ponieważ śrut wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które sprężamy przed strzałem kilkoma ruchami dźwigni, znajdującej się pod lufą. Jest to nowatorskie rozwiązanie łączące zalety wiatrówek sprężynowych (niskokosztową obsługę, nie wymagającą dokupywania naboi CO2 czy zakupu i magazynowania powietrza) oraz PCP (brak odrzutu oraz możliwość łatwego i precyzyjnego strzelania).

Podobnie jak wiatrówki na CO2, wiatrówki PCA są również przeważnie bardzo lekkie i dlatego polecane są dla początkujących strzelców. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest też wpływanie na moc oddawanego strzału - jeżeli strzelamy do celu z bliskiej odległości tj. 5-10 metrów i nie zależy nam na dużej przebijalności możemy napompować zbiornik zaledwie jednym-dwoma ruchami, przy dłuższej odległości celne strzelanie wymaga większej ilości ruchów pompką. Renomowani producenci oferują wiatrówki w modelach zarówno napędzanych CO2 jak i PCA.

imageWiatrówka Crosman-Remington 2100 4,5 mm Classic Wiatrówka Crosman 1377 C 4,5 mm

>> zobacz naszą ofertę wiatrówek długich PCA oraz pistoletów wiatrówek PCA

 

PCP (Pre Charged Pneumatics) – najbardziej zaawansowane technologicznie wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem magazynowanym w specjalnym zbiorniku (najczęściej znajdującym się pod lufą). Dzięki takiemu rozwiązaniu wiatrówki te nie mają żadnego odrzutu i są bardziej celne, a duża pojemność zbiornika pozwala na dłuższe cieszenie się strzelaniem bez konieczności ponownego ładowania zbiornika.

Są to najbardziej ekskluzywne wiatrówki o wysokich parametrach: prędkości, celności i wytrzymałości.
O celności wiatrówek tego typu świadczy choćby fakt, iż nie posiadają one mechanicznych przyrządów celowniczych i wymagają stosowania celowników optycznych o dużym powiększeniu – z ich pomocą trafienie w środek pięciozłotówki nie sprawia trudności nawet z odległości 70 metrów!

Wiatrówka BSA Hornet Carbine 4,5 mm

>> zobacznaszą ofertę wiatrówek długich PCP.

 

Teraz z pewnością jesteś gotowy do zakupu - zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wiatrówek!

 

Jak wybrać wiatrówkę karabin

 

Przy wyborze wiatrówkikarabinkanależy zastanowić się przede wszystkim nad celem strzelania - czy chcemy strzelać rekreacyjnie, do puszek, butelek, tarcz i innych celów, czy też profesjonalnie - sportowo, na bardzo długie dystanse (kilkadziesiąt metrów)?

Powinniśmy wiedzieć czy chcemy za każdym razem naciągać sprężynę, czy wolimy szybsze i bezodrzutowe strzelanie z napędu na CO2 lub wiatrówek PCP?

Czy zależy nam na sile i zasięgu wiatrówki, nawet kosztem zwiększenia jej odrzutu i zmniejszenia precyzji strzelania?

Czy ważne jest dla nas wystrzelanie kilku śrutów bezpośrednio po sobie?

Wszystkie wiatrówki karabinki zróżnicowane są pod względem wielu parametrów. Lista najważniejszych, wraz z komentarzem, znajduje się poniżej. Jeśli odpowiedzieliśmy już sobie na postawione wcześniej pytania, analiza parametrów pozwoli nam wybrać najlepszy dla nas typ i model.

1. ZASTOSOWANY NAPĘD (SPRĘŻYNOWE, NA CO2, PCA i PCP)

Wiatrówki sprężynowe
– wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Naciskając spust zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego wygenerowane ciśnienia wypycha śrut z lufy. Zaletą takiego napędu jest niski koszt eksploatacji (wiatrówki nie wymagają stosowania gazów do oddania strzału) - nie musimy zatem tutaj dokupować nabojów CO2, które są niezbędne w innych typach wiatrówek

Wadą wiatrówek sprężynowych dla niektórych strzelców jest odrzut, jaki odczuwa się przy strzale, co przy mocniejszych wiatrówkach - o prędkości początkowej śrutu ponad 260m/s - może utrudniać oddanie wyjątkowo precyzyjnego strzału. Dla wielu jednak ta właściwość stanowi zaletę, gdyż powiększa realizm strzelania. Ze względu na zastosowany sposób naciągu wyróżniamy rodzaje wiatrówek:

 • klasycznie łamana (najbardziej popularny sposób naciągu i zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze. Naciągamy tutaj sprężynę "łamiąc" lufę wiatrówki. Lufa po naciągu pozostaje w pozycji złamanej, dzięki czemu mamy bardzo łatwy dostęp do miejsca, w którym umieszczamy śrut - czyli w tym przypadku do wlotu lufy. Po umieszczeniu śrutu w lufie składamy ją i możemy już oddać strzał. Największą zaletą takiego rozwiązania naciągu jest zatem duża prostota obsługi i z tego też względu wiatrówki klasycznie łamane polecane są zwłaszcza początkującym strzelcom.

  Wiatrówka Crosman Quest 4,5 mm

   

 • z naciągiem dolnym lub bocznym(naciąg dokonywany za pomocą specjalnej dźwigni umieszczonej pod lufą - dolny naciąg - lub z boku łoża - boczny naciąg. W tych wiatrówkach łamanie dźwigni naciągu powoduje otworzenie się specjalnej komory, w której umieszcza sie śrut.
  Takie wiatrówki, dzięki stałej lufie, cechują się lepszą wytrzymałością i dłużej zachowują celność niż wiatrówki klasycznie łamane. Jeżeli zatem zamierzasz często i długo strzelać ze swojej wiatrówki, taki typ wiatrówki będzie dobrym wyborem.

  Dużą zaletą wiatrówki z bocznym naciągiem jest łatwe przeładowanie i naciąg w pozycji zwłaszcza leżącej. Warto podkreślić też, że ten typ wiatrówki jest trochę trudniejszy w obsłudze. W karabinkach z dolnym lub bocznym naciągiem inaczej ładuje się śrut. Niezbyt duże rozmiary komory śrutowej nieco utrudniają umieszczenie śrutu w lufie, co zajmuje parę sekund więcej niż w wiatrówkach z łamaną lufą.
Wiatrówka Norconia Germany Master 4,5 mm

 

 

Wiatrówka Norconia Germany Master 4,5 mm

 


Wiatrówki na CO2 – wiatrówki z napędem tzw. gazowym – zasilane z jednorazowego naboju zawierającego sprężony dwutlenek węgla (CO2). Jeden nabój wystarcza na ok. 50-70 strzałów w zależności od modelu wiatrówki. Takie rozwiązanie napędu jest bardzo korzystne, gdyż strzelec zostaje uwolniony od odrzutu przy strzale, co stanowi pewne utrudnienie w precyzyjnym strzelaniu przy wiatrówkach sprężynowych, oraz od konieczności każdorazowego napinania sprężyny.

Jeżeli taka wiatrówka ma możliwość zamontowania magazynka na wiele śrucin - można z niej strzelać bez przeładowania - poprzez kolejne naciskanie spustu, aż do wyczerpana się magazynka. 

Wiatrówki na CO2 przeważnie są lżejsze niż sprężynowe. Wykonane są głównie z lekkich kompozytów, a nawet wytrzymałych tworzyw sztucznych, które doskonale zdają egzamin wytrzymałości właśnie w wiatrówkach bezodrzutowych. Wykorzystywanie kapsuł CO2 oznacza z reguły jednak słabszą moc tych wiatrówek w porównaniu do wiatrówek PCP, ale od tych są one znacznie tańsze.

Wiatrówka długa na CO2 - przykładowa wiatrówka
>> zobacz naszą ofertę wiatrówek na CO2


Wiatrówki pompki - PCA (Pre Charged Air) – popularnie nazywane są "pompkami", ponieważ śrut wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które sprężamy przed strzałem kilkoma ruchami dźwigni, znajdującej się pod lufą. Jest to nowatorskie rozwiązanie łączące zalety wiatrówek sprężynowych (niskokosztową obsługę, nie wymagającą dokupywania naboi CO2) oraz PCP (brak odrzutu oraz możliwość łatwego i precyzyjnego strzelania).

Podobnie jak wiatrówki na CO2, wiatrówki PCA są również przeważnie bardzo lekkie i dlatego polecane są dla początkujących strzelców. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest też wpływanie na moc oddawanego strzału - jeżeli strzelamy do celu z bliskiej odległości tj. 5-10 metrów i nie zależy nam na dużej przebijalności możemy napompować zbiornik zaledwie jednym-dwoma ruchami, przy dłuższej odległości celne strzelanie wymaga większej ilości ruchów pompką. Renomowani producenci oferują wiatrówki w modelach zarówno napędzanych CO2 jak i PCA.

image
Wiatrówka Crosman-Remington 2100 4,5 mm Classic

>> zobacz naszą ofertę wiatrówek pompek PCA

 

Wiatrówki PCP (Pre Charged Pneumatics) – najbardziej zaawansowane technologicznie wiatrówki napędzane sprężonym powietrzem magazynowanym w specjalnym zbiorniku (najczęściej znajdującym się pod lufą). Dzięki takiemu rozwiązaniu wiatrówki te nie mają żadnego odrzutu i są bardziej celne, a duża pojemność zbiornika pozwala na dłuższe cieszenie się strzelaniem bez konieczności ponownego ładowania zbiornika. Są to najbardziej ekskluzywne wiatrówki o wysokich parametrach: prędkości, celności i wytrzymałości. O celności wiatrówek tego typu świadczy choćby fakt, iż nie posiadają one mechanicznych przyrządów celowniczych i wymagają stosowania celowników optycznych o dużym powiększeniu – z ich pomocą trafienie w środek pięciozłotówki nie sprawia trudności nawet z odległości 70 metrów!

Wiatrówka BSA Hornet Carbine 4,5 mm

>> zobacz naszą ofertę wiatrówek PCP

 

2. PRĘDKOŚĆ POCZĄTKOWA

Prędkość początkowa - zależy od ilości sprężonego gazu (powietrza) i jego ciśnienia oddziałującego na śrut umieszczony w lufie oraz samej wagi śrutu; mierzona jest przy opuszczaniu lufy przez śrut. Prędkość początkowa ma bezpośredni wpływ na moc i zasięgwiatrówki - im większa prędkość początkowa, tym większa jej siła i odległość, na jaką możemy strzelać. Jednocześnie duża prędkość początkowa oznacza większy odrzut, co może utrudniać trafienie w cel.


3. KALIBER (4,5 mm lub 5,5 mm)

Kaliber to średnica wewnętrzna przewodu lufy mierzona w mm lub calach. W przypadku karabinków pneumatycznych dostępnych bez zezwolenia, na rynku polskim spotyka się modele o kalibrze 4,5 mm (.177) i 5,5 mm (.22). Najbardziej popularny jest kaliber 4,5 mm ze względu na większą prędkość początkową, płaski tor lotu i różnorodność dostępnych w Polsce śrutów. Lufa o kalibrze 5,5 mm wystrzeliwuje większy i cięższy śrut. Wpływa to korzystnie na zdolności obalania takiego śrutu i ten element jest wyraźnie lepszy niż w przypadku strzelania ze śrutu 4,5 mm. Wystrzelenie cięższego śrutu z wiatrówki oznacza jego mniejszą prędkość początkową, ale przy zachowanej energii oznacza mniejszą podatność np. na boczne podmuchy wiatru. Zwłaszcza na większych dystansach (ponad 50 metrów) tor lotu śrutu jest bardziej zakrzywiony, dlatego wymagają one większej skrupulatności przy celowaniu i obliczaniu opadu ze względu na rosnący dystans.

4.RODZAJ ZASTOSOWANEJ LUFY(GWINTOWANA LUB GŁADKA)

Lufa użyta w wiatrówkach może być gwintowana lub gładka (pozbawiona gwintu). Gwint to specjalne rowki w części wewnętrznej lufy, które pełnią funkcję prowadnic prowadzących śrut. Dzięki nim śrut wystrzeliwany z lufy jest podkręcony. Podkręcony śrut lepiej zachowuje się podczas lotu, w efekcie czego strzał jest celniejszy niż w przypadku lufy gładkiej. Tą różnicę w celności zauważa się jednak w przypadku wiatrówek mocniejszych i tylko podczas precyzyjnych strzałów na większych dystansach. W przypadku wiatrówek słabszych ta różnica nie jest już tak widoczna.

Gwint w lufie jest wyraźnie skuteczniejszy przy strzelaniu śrutem grzybkowym, natomiast w        wiatrówkach na śrut stalowy okrągły obecność gwintu nie jest wymagana, gdyż nie wpływa na poprawienie celności.

5. MOŻLIWOŚĆ ZASTOSOWANIA MAGAZYNKA (wiatrówki z magazynkiem umożliwiają oddanie kilku szybkich strzałów), zwłaszcza dla wiatrówek CO2, których konstrukcja pozwala na zastosowanie systemu blow back jest to rozwiązanie ze wszech miar korzystne - strzały następują po sobie bardzo szybko, a podczas strzelania ma się wrażenie obcowania z prawdziwą bronią.

6. MOŻLIWOŚĆ ZAMONTOWANIA CELOWNIKA OPTYCZNEGO (celownik optyczny zwiększa precyzję strzału przy większych odległościach), nie dość że celownik pozwala cel widzieć dokładnie z większej odległości, to widząc ten cel możemy "uspokoić" przyrządy celownicze. Warto też przypomnieć, ze wraz z rosnącą odległością do celu rośnie opad śrutu (związany z działaniem grawitacji) - na dystansie powyżej 60 metrów, gdy nadal śmiało można strzelać do małych celów nie dość, że byłyby one niewidoczne, to zasłaniałby je muszka. W przypadku cięższych śrutów wiatrówek 5,5 mm mogłaby też zaistnieć konieczność uniesienia lufy pod takim kątem, że zasłaniałaby ona cel.

 

Pamiętaj - niezależnie od wybranego modelu - aby wiatrówka sprawiała Ci zawsze wielką przyjemność należy obchodzić się z nią zgodnie z zasadami bezpieczeństwa

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wiatrówek karabinków

 

Rodzaje wiatrówek pistoletów

 

Oprócz standardowego podziału na rodzaj napędu (sprężynowena CO2PCA i PCP - więcej o takim podziale znajdziesz w naszym artykule "Czym różnią wiatrówki sprężynowe, na CO2 i PCA, PCP"), pistolety można podzielić na:

Pistolety repliki - grupa napędzanych CO2 wiatrówek, których zadaniem nie jest trafić przysłowiową „muchę w czoło” z odległości 100 metrów. Są w większości replikamirzeczywistych modeli broni ostrej. Mają być celne do 15 metrów, przy czym „celne” oznacza możliwość trafienia np. figurki z wystarczającą energią pozwalającą obalić (rozbić, przebić) cel. Zastosowanie pojemnych magazynków (mieszczących nawet 28 śrucin), mechanizmów spustowych z samonapinaniem, systemu Blow Back pozwala w krótkim czasie oddać kilka lub kilkanaście szybkich strzałów ciesząc się efektami strzelania z broni palnej: odrzutem zamka, możliwością szybkiego strzelania bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności.

Wiatrówki pistolety - repliki - przykładowa wiatrówka pistolet

 

Ta grupa wiatrówek to nie tylko czysta rekreacja, to także możliwość stosunkowo bezpiecznego i taniego treningu czynności strzeleckich, a także sposobu przemieszczania się z bronią i szybkiego jej dobywania, do których jakieś urządzenie strzelające jest niezbędne.

>> Sprawdź teraz naszą ofertę pistoletów replik na CO2

 

Pistolety nie będące replikami – zaprojektowane jako wiatrówki, które ani wyglądem ani obsługą nie mają naśladować broni palnej. W tym wypadku mamy do czynienia z bardzo zróżnicowanym asortymentem. Zarówno prędkośćzasięg, jak i celność mają zdecydowanie lepsze od replik, jak one mogą posiadać magazynek, nadają się do strzelania sportowego i treningowego, pozwalają ćwiczyć oko i rękę.

Z racji siły, a także długości lufy pistolety mają skuteczny zasięg do 20 – 25 metrów, przy czym, skuteczność jest rozumiana jako wysoki współczynnik powtarzalności strzałów oraz wystarczającą energię by ugodzić cel – rozbić go, przebić lub obalić.

Wiatrówki pistolety sprężynowe - przykładowa wiatrówka sprężynowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak wybrać wiatrówkę pistolet

 

Jak wybrać wiatrówkę - pistolet

O wyborze typu wiatrówki krótkiej decyduje przede wszystkim jej późniejsze przeznaczenie – jeśli pistolet ma służyć do klasycznej rekreacji, strzelania do puszek lub butelek, i zabawy, w której liczy się szybkostrzelność i chcemy, aby wiatrówka przypominała kształtem i zachowaniem broń ostrą,  to polecamy szybkostrzelne i bardzo oszczędne w eksploatacji pistolety repliki na CO2 - na przykład Skif, Crosman C11 lub Crosman T4 OPTS.

>> zobacz naszą ofertę pistoletów replik na CO2

Przykładowy pistolet na CO2:

 

Wiatrówka pistolet - przykładowa wiatrówka pistolet

 

 

Jeśli ma ona służyć do trenowania oka i ręki polecamy konstrukcje rekreacyjne i sportowe -głównie sprężynowe, PCAPCP, przy czym im wyższy poziom strzelca tym i pistolet powinien być doskonalszy – m.in. powinna być większa, potwierdzona przez producenta, powtarzalność strzałów – Crosman Benjamin HB17 lub Crosman 2300T.

>> zobacz naszą ofertę pistoletów sprężynowych oraz PCP i PCA

Przykładowy pistolet PCA:

Wiatrówki pistolety PCA - przykładowa wiatrówka PCA

Na co zwracać uwagę przy wyborze

1. Wiatrówka pistolet - replika:

wyglądzewnętrzny (która najbardziej nam się podoba, która najlepiej dostosowana jest do naszych potrzeb)

- możliwość zastosowania różnych rodzajów śrutu(zarówno grzybkowe Diabolo, jak i okrągłe - BB)

- pojemność magazynka(pojemny magazynek pozwala na oddanie większej ilości strzałów bez potrzeby ładowania kolejnych śrutów)

- zastosowane mechanizmy wewnętrzne

- rodzaj spustu:

 • SA (Single Action)spust pojedynczego działania – ściągnięcie spustu powoduje zwolnienie napiętego kurka, który uderzając w zawór powoduje uwolnienie porcji gazu niezbędnej do wypchnięcia śrutu z lufy. Kurek należy wcześniej napiąć ręcznie (palcem lub ruchem zamka) lub napinany jest on za pomocą mechanizmu Blow Back. Krótka droga spustu oraz jego lekkość powodują, że przygoda ze strzelectwem powinna zaczynać się właśnie od pistoletów z możliwością wcześniejszego napięcia kurka.
 • DA (Double Action); spust podwójnego działania –  ściągnięcie spustu działa w dwójnasób: albo zwolnienie uprzednio napiętego kurka (jak w SA) albo napięcie kurka spustem i zwolnienie go także spustem w drugiej fazie. Długa droga spustu wiąże się z większym jego oporem, co niedoświadczonemu strzelcowi może komplikować celowanie.
 • DAO (Double Action Only)spust tylko podwójnego działania – nie ma możliwości napięcia kurka w sposób inny niż wykonanie całej, długiej drogi spustu. Takie rozwiązanie bardzo korzystnie wpływa na bezpieczeństwo, gdyż nie ma możliwości „przygotowania sobie” pistoletu do strzału i przenoszenie go np. z napiętym kurkiem. Pistolety z tym systemem należą do najbardziej oszczędnych jeśli chodzi o zużycie gazu, a większość z nich do najmocniejszych. Modele ze spustem DAO wymagają od strzelca większej dokładności przy jednoczesnym celowaniu (utrzymywaniu celu w linii przyrządów celowniczych) i ściąganiu spustu, którego droga nie może ulec skróceniu, jak to jest w przypadku spustu DA , poprzez ręczne napięcie kurka.

- tryb strzelania:

 • Semi-auto; tryb półautomatyczny lub nie samoczynno-samopowtarzalny – tryb strzelania, w którym zastosowane mechanizmy wykonują samoczynnie niektóre czynności (pobierają pocisk z magazynka i wprowadzają go do lufy oraz napinają sprężynę zbijaka), a jedynym zadaniem strzelca aby wystrzelić ponownie jest ściągnięcie spustu.
 • Auto; tryb automatyczny lub samoczynno-samopowtarzalny – tryb strzelania, w którym ściągnięcie i przytrzymanie spustu powoduje wystrzelenie kilku pocisków. Ilość wystrzelonych pocisków uzależniona od czasu, w jakim spust będąc ściągnięty nie blokował zamka. Czynności są wykonywane samoczynnie tak długo, jak długo przytrzymywany jest język spustowy lub w magazynku znajduje się śrut, a w zbiorniku (naboju) sprężony gaz. Jest on niezbędny do nadania śrutowi prędkości ale i do odrzucenia zamka (elementu wewnętrznego) napinającego sprężynę zbijaka oraz wykonującego pracę pobrania śruciny z magazynka i wprowadzenia jej do lufy.

prędkość początkowa śrutu (wysoka prędkość początkowa gwarantuje dużą celność i siłę strzału)

- inne cechy, takie jak:

 • Blow Back – system odrzutu zamka upodabniający repliki do broni palnej. W przypadku replik ma nie tylko stworzyć złudzenie strzelania z palnego pierwowzoru, ale przede wszystkim samoczynnie (bez udziału strzelca) odciągnąć kurek a także wprowadzić śrucinę do lufy, z której zostanie wystrzelony przez sprężony gaz. Jest to mechanizm bardzo często spotykany w wiatrówkach ze spustami SA oraz DA.
 • Bezpiecznik – mechanizm blokady mechanizmu spustowego – wewnętrzny mechanizm odcinający lub blokujący język lub elementy mechanizmu spustowego. Na zewnątrz pistoletu znajduje się dwupozycyjna dźwignia (przycisk), którą zabezpiecza się wiatrówkę.

 

2. Wiatrówka nie będąca repliką (do strzelania sportowego)

W przypadku wyboru pistoletu nie będącego repliką należy się kierować innymi niż w przypadku replik cechami: mniej istotna będzie szybkostrzelność i pojemność magazynka – jeśli taki w ogóle istnieje. Ważna jest:

 • możliwość regulacji długości drogi lub siły oporu spustu
 • możliwość regulacji przyrządów celowniczych
 • dokładność wykonania pistoletu i jego poszczególnych elementów, np. lufy.

Nie mniej ważna będzie stała moc, z jaką śrut będzie opuszczał lufę, co w połączeniu z jej wykonaniem będzie przekładać się na powtarzalność strzałów. W przypadku napędu sprężynowego spadek mocy oznaczać będzie zużywanie się sprężyny (utratę jej sprężystości), w wiatrówkach, których napędem jest sprężony gaz (powietrze lub CO2 – tzw. „wiatrówki pneumatyczne”) dozowany ze zbiornika – wiatrówki CO2, PCA lub PCP) spadek ciśnienia w zbiorniku.

Dobre wiatrówki posiadają system zaworów dozujących porcję gazu (powietrza), którym pocisk zostanie wyrzucony z lufy, zaś niektóre wiatrówki PCA posiadają zawór bezpieczeństwa zabezpieczający przed przeładowaniem zbiornika, gdy użytkownik wykona zbyt wiele ruchów pompką.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełna ofertą wiatrówek pistoletów

Oprogramowanie sklepu internetowego
SKY-SHOP Sklep internetowy
Proszę czekać ...

Informacja

Zalogowano poprawnie